Çayyolu Rehberi - Çayyolu Firma Rehberi

Perakende de satış hacmi azaldı | Çayyolu Rehberi - Çayyolu Firma Rehberi
Perakende de satış hacmi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu sene ekim ayına ait Perakende Satış Hacim Endeksi'ni izah etti.
Buna göre, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış sabit ücretlerle perakende satış hacmi, ekimde bir evvelki aya göre yüzde 0,8 geriledi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 düşüş gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir evvelki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aletleri satışları yüzde 0,1, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,7, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2,1 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,9 arttı.
Takvim tesirlerinden arındırılmış sabit ücretlerle perakende satış hacmi, ekimde geçen sene aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 azaldı, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 1,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin geçen sene aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aletleri satışları yüzde 0,6, elektrikli eşya ve mobilya satışlarında yüzde 6,2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,6, posta veya internet üzerinden satışlarda yüzde 6,7 düşerken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 7,1 artış kaydetti.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış cari ücretlerle perakende ciro, mevzubahis ayda bir evvelki aya göre yüzde 0,2 yükseldi. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,7 azaldı.

Takvim tesirlerinden arındırılmış cari ücretlerle perakende ciro, ekimde geçen sene aynı ayına göre yüzde 7,8 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,4 artış kaydetti.

866 kez görüntülendi. / 11-12-2016 tarihinde eklendi.

Scroll