Çayyolu Firma Rehberi|Çayyolu Rehberi

Türkiyeye ilgi başladı ama küresel büyümeye dikkat edelim | Çayyolu Firma Rehberi|Çayyolu Rehberi
Türkiyeye ilgi başladı ama küresel büyümeye dikkat edelim

Altınbaş Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Öğr.Üyesi Dr. Mahfi Eğilmez, küresel gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Uzmanlar, Türkiye'ye ilginin başladığını ama küresel büyümeye dikkat etmek gerektiğini söyledi.

 

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Mahfi Eğilmez, küresel gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

Eğilmez, uluslararası yatırımcının Türkiye’ye dönmeye başladığını belirterek “Eğer hata yapılmazsa bir süre daha Türkiye’ye yönelik ilgi sürebilir” dedi. Prof. Dr. Alkin de Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği çerçevesinde İngiltere'ye çok ciddi otomotiv ihracatı bulunduğunu kaydederek Brexit sürecinin Türkiye açısından taşıdığı risklere dikkat çekti.

Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe yerleşkesinde gerçekleşen“Neden Böyle Oldu? Şimdi Ne Olacak?” başlıklı panel, Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mahfi Eğilmez’in katılımıyla yapıldı.

Panelde konuşan Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgi göstermeye başladığını, buna bağlı olarak TL’nin değer kazandığını belirtti. Bunun sebeplerinden birinin, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl üç kez faiz artıracağı beklentisinin ortadan kalkması olduğunu belirten Eğilmez, ABD Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artırımı sayısının azalmasının TL’ye olumlu etkide bulunduğunu vurguladı.

“Yatırımcılar Türkiye’ye dönmeye başladı”

Dr. Mahfi Eğilmez, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye yeniden dönebileceği olasılığının ortaya çıkmasının da gelişmekte olan ülkelere yönelik ilgiyi artırdığını söyledi. Mahfi Eğilmez, uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye dönmeye başladığını belirten Eğilmez, “Eğer hata yapılmazsa bir süre daha Türkiye’ye yönelik ilgi sürebilir” dedi. Çin’de ekonomik sorunların arttığına ve kriz olasılığının belirdiğine dikkat çeken Eğilmez, uluslararası yatırımcılar için Türkiye’nin daha cazip olduğunu ifade etti.

“Çin’de yaşanacak kriz Türkiye’yi olumsuz etkiler”

Çin’deki ekonomik sorunların azımsanmayacak ölçüde büyük olduğunu ifade eden Eğilmez, bu ülkeyle ilgili verilerin ne kadar sağlıklı olduğunun bilinmediğine dikkat çekti. Çin’deki bankacılık kurallarına tabi olmayan “gölge bankaların” önemli bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Eğilmez, büyüme düşmeye başlayınca vergi gelirlerinin de azaldığını anlattı.Mahfi Eğilmez, Çin’in krize girmesi durumunda bundan dünya ekonomisinin olumsuz biçimde etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Çin’in gireceği olası bir krizin Türkiye’ye olumlu değil olumsuz etkisi olur” dedi.

Alkin: Brexit Türkiye’yi de ilgilendiriyor

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de panelde “Geleceği nasıl yöneteceğiz” başlıklı sunumundan notlar aktardı. Türkiye’nin ekonomide en önemli sorununun ahlak olduğunu belirten Prof. Dr. Alkin, Atatürk’ün “Şahsi menfaatinizi toplumsal menfaatinizin önüne koymayın” sözüne dikkat çekti.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış hazırlıklarına değinen Prof. Dr. Alkin, konunun Türkiye'yi de yakından ilgilendiren yönleri bulunduğunu vurguladı. Türkiye'nin halen Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği çerçevesinde İngiltere'ye çok ciddi otomotiv ihracatı bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Alkin, “Peki Brexit gerçekleşirse, İngiltere AB'den ayrılırsa biz bu ihracatı nasıl yapacağız? Tercihli ticaret anlaşması mı yapacağız? O ülkeyle başka bir anlaşmamız var belki ama bunun için karşımızdaki muhatapların da gelin oturup konuşalım demeleri gerekiyor. Yani durum muğlak” dedi.

“Trump’ın bir bildiği var”

Prof. Dr. Emre Alkin sunumunda, 2016 sonundan itibaren ABD Başkanı Trump'ın ticari korumacılığa yönelik kararlarının gündemin birinci sırasında yer aldığına da işaret ederek şöyle devam etti: “Yavaş yavaş görüyoruz ki Trump’ın bildiği bir şey var. Şu sıralarda ABD'de resesyon kabusu geri mi dönüyor diye bir soru ısındı gidiyor. İnsanlar ABD'deki resesyon ihtimalinden endişe duymakta haklı. Çünkü dünya ithalatının yüzde 33.2'sini ABD yapıyor. Bu çok ciddi bir rakam. Dünyada kim ne kadar mal satıyorsa bunun üçte birine yakını Amerikalılara gidiyor. Amerikalılar mutluysa mal ve hizmet satın alıyorlar, ev alıyorlar vesaire. Dolayısıyla Amerikan ekonomisinin iyi olması lazım ki dünya ekonomisinde büyüme olsun.”

“Çin'in yavaşlaması da ABD kaynaklı”

Son dönemde Çin ekonomisindeki yavaşlamanın da sıkça gündeme geldiğini ifade eden Prof. Dr. Emre Alkin “Ama ben Çin'in yavaşlamasından daha fazla, ABD'deki resesyon endişesini görüyorum. Çünkü Çin'deki Amerikan şirketlerinin ürettiği mal ve hizmetlerin yüzde 82'si doğrudan ABD'ye satılıyor. Dolayısıyla Çin'de üretimin durması demek aslında ABD'de de üretimin durması ya da satışın durması, şirket cirolarının düşmesi, bilançoların daralması demek. Buna özellikle dikkat çekmek isterim” diye konuştu.

160 kez görüntülendi. / 01-02-2019 tarihinde eklendi.

Scroll